RSS

Amit a lúgosításról érdemes tudni

Rengeteg ember, orvos dolgozik azon, hogy egy megfelelõ és mindenkire egyértelmûen mûködõ táplálkozási szabályrendszert hozzon létre. Esetleg egy teljesen új megközelítésbõl próbálja megoldani a problémákat. Sokan közülük nem szakemberek (lásd a 100 féle fogyókúrát, amellyel az embereket kínozzák, és a végén nem mûködik...) A lúgosítás mint módszernek van létjogosultsága, de ahogy még többször le fogom írni: nem lehet az egészséges táplálkozás szabályait figyelmen kívûl hagyni , és csak a lúgosításra rámenni. Ennek súlyos következménye lehet. A lúgosítást mint kiegészítõ és nagyon hasznos technikát kell alkalmazni. A sikerhez így mindkét módszer alapvetõ ismerete szükséges (1-helyes táplálkozás, 2- lúgosítás )

A szervezet anyagcsere folyamatában egy csomó káros anyag képzõdik, illetve a táplálkozással is viszünk be egy sor nemkívánatos anyagot. Ezek különbözõ hatásokat fejtenek ki, köztük kémiai folyamatokat. Azt tudjuk, hogy a lúgok a savakat közömbösítik, így egy semleges pH érték jön létre. A gyomor savat tartalmaz az ételek elsõ számú bontásához, így ez alapvetõen hasznos.

A lúgosítás szabályai szerint az édességek kevésbé savasítanak, így jónak tekinthetõk, ám ha sokat fogyasztunk az komoly elhízást és egyéb problémát okoz.

A probléma forrása: amíg az "ember" vadászott, halászott, addig nem nagyon tartósított, így mindent frissen fogyasztott, ám a rohanó "civilizáció" és kultúra az élelemszerzéstõl a tárolásig mindent felgyorsított, így ma olyan ételeket eszünk, amelyek távol állnak a "frisstõl", de még az egészségestõl is. Az emberi test – ha csak az evolúciót nézzük – nem alkalmazkodott ehhez a gyors változáshoz, amit az élelmiszerek jelentenek. A testét többszörösen túlterheli mérgekkel, és egyéb nem kívánt anyagokkal, így nem csoda, hogy a táplálkozás témakörében keresendõ a megoldás egy része. Azok az ételek, amelyeket ma eszünk, hiányosak. Nem szolgáltatnak sok építõkövet a testnek, hogy helyrehozza magát. Lásd az allergiák, elhízás, egyéb szervi bajok… A lúgosítás is ezért jött létre, hogy orvosolja a problémákat.

Rengeteg étel, ami fínom, savasít vagy valamely káros hatással, mellékhatással együtt nem tesz jót a testnek, de "ezen nõttünk fel". Azt gondolhatjuk, hogy amit a nagyszülõk is ettek, az biztosan egészséges, és ez részben így is van. Csak akkor még kevesebb volt a tartósítószer, és egyéb adalékanyag. Illetve mást használtak ugyanannak a célnak az eléréséhez (ételszínezék, tartósító, stb.) Ma már nem ugyanazt a mérget esszük.

Az egészséges táplálkozás ma már azt jelenti, hogy a megvásárolt áruk mellett – amelyekben válogathatunk – szükséges egyéb (a hiányzó anyagok) összetevõk pótlása. Ilyenek a vitaminok és nyomelemek, és persze ezek megfelelõ aránya. Ha most eltekintünk a szénhidrát és fehérje felborult arányáról, akkor azt kell mondani, hogy a hiányzó anyagok járulnak hozzá az elsavasodáshoz. És itt vissza is tértünk az eredeti témához. Mi a lúgosítás? A szervezet túlzott megterhelése által létrejött savasodás megszüntetése és helyreállítása. Ám ne feledjük el, hogy a lúgosítás szabályai mellett az egészséges táplálkozás szabályait is be kell tartanunk! Tudnunk kell, hogy a lúgosító étrend nem veszi figyelembe táplálkozásunk egyéb tényezõit, vagyis például a rosttartalmat, koleszterin-bevitelt, glikémiás-indexet, így ha nem tartjuk be az egészséges táplálkozás ajánlásait is, akkor tájékozatlan kezekben ártalmas lehet. Bár lúgosító hatású a bor, sör, lehetõleg csak kis mennyiségû és jó minõségû bort fogyaszthatunk heti néhány alkalommal, de kerülni kell a nagyobb mennyiségû alkoholfogyasztást. Ugyanez igaz az édességekre is – a cukor, méz, lekvárok és a zsiradékok elvileg szabadabban fogyaszthatóak, ugyanakkor ezek az egészséges táplálkozás ajánlásainak megfelelõen túlzott mennyiségben nem javasolt. Ez igaz a kakaó, kávé, tea fogyasztására is: fogyasztásuk elsõsorban csak élvezetet jelent számunkra, hasznuk csak korlátozott mértékben van, így nagyobb mennyiségben kerülendõek.

A lúgosítás során, amennyiben csak azokat az ételeket fogyassztjuk, amelyek lúgosítanak, akkor komoly egészségügyi problémákat is okozhatunk magunknak. Ha a helyes táplálkozást sikeresen megvalósítjuk, akkor a lúgosításra nem kell ügyelnünk, hiszen a jól mûködõ szervezet ezt megoldja. Mindössze a megfelelõ "anyagokra" van szüksége ehhez.

lúgosítás - szemlélet

Dr. Robert Young, amerikai sejtbiológus kutató több évtizedes kutatást követõen úgy találta, hogy amikor a test sav-bázis, vagy sav-lúg aránya egészséges egyensúlyban van, akkor a kórokozók képtelenek benne megtelepedni.

Ahhoz, hogy a lúgosítással megfelelõ hatást érjünk el, elõször is a helyes étrendet kell megértenünk. Ezután lehet finomítani és megfelelõ szintre hozni a szervezetünket. Az évtizedes rossz táplálkozási beidegzõdéseket nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni. Viszont minden nap tehetünk egy lépést e felé. Egy idõ után már a régi rossz szokások helyett az egészség válik "szokássá".

savasít vagy lúgosít? - néhány élelmiszer

Erõsen lúgosít Lúgosít Kevésbé lúgosít Táplálék kategóriák Kevésbé savasít Savasít Erõsen savasít
Stevia juharszirup, rizsszirup méz, finomítatlan cukor ÉDESÍTÕK kezelt méz, melasz (fehér) cukor, barna cukor NutraSweet, Equal, aszaprtám, Sweet 'N Low
citrom, görögdinnye, lime, grapefruit, mangó, papaya datolya, füge, sárgadinnye, szõlõ, kiwi, szeder, alma, körte, mazsola narancs, banán, cseresznye, ananász, barack, avokádó GYÜMÕLCSÖK szilva, kezelt gyümölcslevek meggy, rebarbara szeder, áfonya, aszalt szilva
spárga, vöröshagyma, zöldséglevek, petrezselyem, nyers spenót, brokkoli, fokhagyma okra, zöldbab, cukorrpéa, zeller, fejes saláta, cukkini, édesburgonya, szentjánoskeny répa, paradicsom, nyers kukorica, gomba, káposzta, borsó, krumplihéj, olívabogyó, szójabab, tofu HÜVELYESEK, ZÖLDSÉGEK fõtt spenót, (vörös) Kidney bab, zöldbab burgonya (héj nélkül), pinto bab, száraz fehér bab, limabab csokoládé (kakaóbab)
      mandula gesztenye MAGVAK tökmag, napraforgó mag hikori dió, kesudió mogyoró, dió
olíva olaj lenmagolaj repceolaj OLAJOK kukoricaolaj        
            amaránt, köles, vadrizs, quinoa GABONAFÉLÉK búzacsíra, tönköly, barnarizs fehér rizs, kukorica, hajdina, zab, rozs búza, fehér liszt, sütemények, tészták
                HÚSOK szarvas, hidegvizi halak pulyka, csirke, bárány marha, sertés, rákfélék
      anyatej szójasajt, szójatej, kecsketej, kecskesajt, tejsavó TOJÁS, TEJTERMÉKEK tojás, vaj, joghurt, vajkrém, túró kezeletlen tej sajt, homogénezett tej, jégkrém
gyógynövény teák, limonádé zöldtea gyömbér tea ITALOK tea kávé sör, röviditalok